GNC Makina'da Odoo ile Büyük Değişim

Projet Yazılım ve Danışmanlık A.Ş., Anıl Tan Sağır

2010 yılında İstanbul İMES Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan GNC CNC Makine Teknolojileri; İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası, Ankara, İzmir, Bursa ve Konya'da bulunan şubeleri ile sektörüne fayda, çözüm ortaklarına katma değer oluşturmak amacı ile yola çıkmıştır. 


Kurulduğu ilk günden itibaren tüm kaynaklarını, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, saha avantajı ile doğru tespit ederek en hızlı ve en güvenilir şekilde cevaplamak için kullanan GNC; VICTOR Taichung, AVEREX, ROMI ve LICO gibi yüksek hız, nitelik ve kaliteye sahip takım tezgahları ile şirketlerin üretim verimliliğini en üst seviyeye çıkarmıştır. 2014 yılından bu yana VICTOR Taichung'un tüm dünya distribütörleri arasında her yıl en yüksek satış yapan ülke distribütörü ünvanını devam ettirerek Türkiye üretim sanayisinin gücüne güç katmıştır. 


Bugün CNC makina, ikinci el makine ve yedek parça satışı kulvarında hayatın en değerli alanlarında sektörüne sorunsuz hizmet veren GNC; genç, dinamik ve vizyoner bakış açısıyla makinanın arkasındaki güç olmakla birlikte, Türkiye geneline yaydığı hızlı ve profesyonel servis ağıyla sürdürülebilir bir marka değerine ulaşmıştır. 


 CNC Makina ticareti, yedek parça satışı ve bakım hizmeti sunan GNC Makina daha verimli ve uyumlu iş modeli için Odoo'ya birçok farklı talep ile geldi. CNC tezgahlarının birçok farklı ürün varyant yapısı mevcuttu ve bu yapının müşteriye aktarılmasında sıkıntılar yaşanıyordu. Bütünleşik tek bir platform olmadığı için satış sonrası hizmet takibinde ve stok yönetiminde sıkıntılar yaşanıyordu. Ticaret ile uğraşan GNC Makina için Satış, Satın Alma ve Stok uygulamalarının bütünleşik bir şekilde çalışmaları oldukça önemli ve gerekliydi. Detaylı ve çarpıcı raporlara ulaşamadığından bütçe ve nakit akış yönetimi sorunu mevcuttu. Kendi websitelerini açıp, e-Ticaret sektörüne giriş yapmak ve ürünlerini websiteleri üzerinden satışa sunmak istiyorlardı. GNC Makina'ya bütünleşik bir yapıya sahip, dinamik raporları olan tüm departmanları tek bir platformda birleştirecek bir yazılım lazımdı. Tüm bu sorun ve ihtiyaçların tek bir çözümü vardı. Odoo! 
GNC Makina, Odoo'ya kısa bir süre içerisinde geçiş yaptı. İlk başlarda çalışanların günlük işlerinin değişmesinden dolayı bir  adaptasyon sorunu yaşandı. Bu yaşanan adaptasyon sorunu daha önce bütünleşik bir ERP sistemi kulanmamış şirketlerde Odoo'nun sıklıkla karşılaştığı bir sorundu. Her şeyin kayıt altında tutulduğu, iş ile ilgili tüm haberleşmelerin tek bir sistemden yürütüldüğü, detaylı raporlara tek tık ile ulaşıldığı bir sisteme geçmek çalışanlar için tüm alışkanlıkların değişmesi demekti. Bu köklü değişime GNC Makina zaman içinde uyum sağladı ve işler hiç olmadığı kadar hızlı, akıcı ve verimli hale geldi. 


GNC Makina, Odoo'ya geçtikten sonra iş süreçlerinde adeta bir devrim yaşadı. Odoo, şirketin tüm ihtiyaçlarına yanıt vermekle beraber, ek olarak şirketin işleyişine oldukça olumlu etkileri olan birçok hizmette bulundu. GNC Makina ilk olarak bütünleşik bir yapı istiyordu. Satış, Satın Alma ve Stok yönetimi bütünleşik hale getirildi. Servis yönetimi Satış uygulaması ile entegre hale getirilerek servisteki uyum sorunundan kaynaklanan aksaklıklar giderildi. Artık, her ürünün satışından sonra otomatik olarak servise bir görev kaydı oluşuyor. Böylece satılan ürünün bakım ve onarımından sorumlu servis ekibinin gözünden herhangi bir şeyin kaçması en aza indirildi. Odoo'nun bünyesinde bulunan otomatik eylemler yapısı ile satış üzerinden servis eylemleri tetiklenerek servis işlemleri otomatik hale getirildi. Servis işlemleri üzerinden de artık otomatik fatura ve sipariş oluşturulabiliyor. CNC tezgahlarının birçok farklı ürün varyant bilgilerinin müşterilere aktarılmasında sorunlar yaşanıyordu. Bu duruma çözüm olarak varyant konfigürasyon yapısı kuruldu. Artık müşterinin farklı özelliklerde seçtiği ve kendi oluşturduğu ürüne otomatik olarak sistemde varyant kaydı oluşturuluyor. Tüm oluşturulan varyantlar kayıt altında tutularak karışık varyant yapısının önüne geçildi.
Bunlara ek olarak, GNC Makina artık hem websitesi üzerinden hem de e-posta yoluyla online teklif alabiliyor. Şirketin taleplerinden biri de websitesine sahip olmak ve ticari faaliyetlerini internete taşımaktı. Odoo'da bulunan Websitesi uygulaması sayesinde kolayca kendi websitelerini oluşturdular ve ticari faaliyetlerini internete taşıdılar. GNC Makina artık e-Ticaret sektöründe de faaliyet gösteren bir şirket. Bulunduğu sektör gereği (B2B), GNC Makina'nın yıl içinde birçok farklı lokasyonda fuar ve etkinlikte bulunması gerekiyordu. Bunların tanıtımını yapacak ve yönetimini sağlayacak bir pazarlama programına ihtiyaçları vardı. Odoo'daki Toplu Pazarlama uygulaması fuar ve etkinlik tanıtımı ile ilgili şirketin tüm ihtiyaçlarına cevap verdi. Toplu Pazarlama üzerinden ayrı ayrı e-posta listeleri oluşturuldu ve yapılacak her bir etkinlik, fuar için tanıtıcı e-postalar, bültenler gönderildi. Bu durum, şirketi pazarlama açısından oldukça öne taşıdı. Muhasebe tarafında ise bordro yapısı devreye alınarak bordro kayıtlarının muhasebe ve bütçeye gitmesi sağlandı. Tutarsal ve iskonto olarak satış ve satın alma onay yapısı sağlandı. Satış temsilcisi bazında iskonto yetkileri ve kısıtlanamaları sağlandı. Örneğin bir satış temsilcisine yönetici tarafından maksimum %25 iskonto yetkisi verilmişse satış temsilcisi satış fiyatı üzerinden %30 indirim uyguladığında yöneticinin onayına düşmektedir. Bu durumda satış temsilcisi, onay almadan %30 indirim ile satış gerçekleştiremez.  Tüm bunlara ek olarak kolay ürün takibinin gerçekleşmesini sağlayan barkod ve sayım süreci devreye alındı. Artık GNC Makina'ya ait tüm ürünlerin sistemde barkodsal bir karşılığı mevcut. 


Odoo'ya geçiş, GNC Makina için bir milat niteliğinde olmuştur. Odoo'ya geçtikten sonra GNC Makina, geleceğe umutla bakan, emin adımlarla ilerleyen, her şeyin hesap verilebilir ve şeffaf olduğu, iş verimliliğin maksimum seviyede olduğu, mutlu personel ve dolayısıyla mutlu müşterileri olan, tüm operasyonların tek bir yapıdan kolayca yönetilebildiği modern bir kuruma dönüşmüştür.Projet Yazılım ve Danışmanlık A.Ş.
En fazla 4 ürünü karşılaştırabilirsiniz.