Sanayi ve Akademinin Buluşmasında Odoo Etkisi - İTÜNOVA Projesi

Projet Yazılım ve Danışmanlık A.Ş., Anıl Tan Sağır

Ülke: Türkiye

Sektör: Teknoloji Transfer Danışmanlığı

Kullanıcı Sayısı: 20 

Kullanılan Uygulamalar: CRM, Proje, Stok, Satış, Zaman Çizelgeleri, Mesajlaşma, Faturalama, Muhasebe & Finans, Üretkenlik, Personeller, Giderler, Kontaklar, Stüdyo, Takvim

Personel: 30 


İTÜNOVA, üniversitede gerçekleştirilen projelerin sanayi ile buluşturulmasını sağlayan bir kurumdur. Sanayi ile akademiyi buluşturan bir güçtür. Akademik bilginin ticarileşmesi ve korunması için çalışır. Bir projeyi başlangıç aşamasından ticari bir ürün haline gelene kadar tüm süreçlerde, proje geliştiren akademisyene finansal kaynak sağlayarak ve işadamlarını ilgili akademisyenlerle buluşturarak projenin başarı ile sonuçlanmasını sağlamaktadır. Fikrin oluşumundan ticarileşmesine giden tüm süreçlerde farklı uzmanlık alanları ile (Fikri ve Sinai Mülkiyet Hakları Birimi, Üniversite-Sanayi İşbirliği Birimi, Ulusal ve Uluslararası Fonlar Birimi, Girişimcilik ve Şirketleşme Birimi) proje geliştirmeye yardımcı olur. 


Yaratıcı ve teknoloji tabanlı projelerin hayata geçirilmesi, gelişebilmesi, başarıya ulaşabilmesi, hatta uluslararası pazarlara açılabilmesi için Girişimci Destek programları ile yardımcı olmaktadır. Akademisyen ve iş adamlarının ulusal ve uluslararası fonlardan yararlanmalarını sağlar. Buluşları patent ile koruma altına alır, teknoloji tabanlı projelerin tanıtım çalışmalarını yürütür. Alınan patentleri lisanslayarak ticarileştirmek için çalışır. Sanayi'nin Ar&Ge ihtiyaçlarını üniversiteye yönlendirirken üniversitede geliştirilen Ar&Ge çalışmalarını da sanayiye yönlendirir. İlgili kişileri doğru ortaklarla buluşturup proje yönetiminde riski minimuma indirir. 

İTÜNOVA kurumunun Odoo ile buluşması öncelikle proje yönetiminin finans yönetimi ile bir arada bütünleşik bir şekilde yönetilememesi sorunundan doğmuştur. Birçok projeyi ulusal ve uluslararası fonlarla buluşturan kurumun proje yönetimi ve finans yönetimi için tek bir platform kullanması gerekmekteydi. Farklı süreçler barındıran proje yönetimi sürecinin bütünleşik ve tek bir platformdan yönetilmesi gerekiyordu. Önceden tüme evraklar Excel üzerinden bireysel çabalar ile takip ediliyordu. Yetkili kişilerin tüm projeleri görüntüleyebileceği paylaşımlı dosyalar yoktu. Herkes kendi projesinin finansal yönetimini ayrı Excel dosyalarında yapıyordu. Bir proje yöneticisi kendi projesinin gelir gider analizini takip edebilmesi için muhasebeye gitmesi gerekiyordu. Proje'nin finansal analizini yapabilmek için muhasebeden mizanları alıp kendi projesini ayıklayıp Excel'den özel raporlar oluşturması gerekiyordu. 


Odoo bütünleşik Muhasebe ve Proje Yönetimi uygulamaları ile İTÜNOVA'nın bütünleşik sorununa kusursuz bir çözüm getirdi. Uygulama ve geçiş süreci 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı ve çalışanlar kısa sürede Odoo'nun sade, kolay ve dinamik yapısına alıştı. Geçiş süreci hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Kısa bir alışma sürecinden sonra İTÜNOVA çalışanları, Odoo'nun bütünleşik yapısı sayesinde projeleri tek bir platformdan kolay ve anlaşılır şekilde takip edebildi. Yetkili dahilinde ilgili tüm kişilerin bilgiye ulaşımı hızlandı ve bu durum kısa bir sürede iç iletişimi kuvvetlendirdi. 


İTÜNOVA Odoo'ya geçtikten sonra projelerin gelir gider takibini, görev ve teminat takiplerini,  Odoo üzerinden kolayca yapabildi. Faturalar yine Odoo üzerinden kolayca kesilebiliyor ve takibi yapılabiliyor. Projeler için verdiği danışmanlık hizmetini Odoo'daki Abonelik yapısını kullanarak aylık otomatik hizmet faturaları oluşturabiliyor. Önceden Excel üzerinden takip edilen evraklar şimdi Odoo'dan yetkili kişiler tarafından takip edilebiliyor. Ulusal ve uluslararası fonlar birimi, Fikri Sinai Mülkiyet Hakları departmanı tüm iş süreçlerini Odoo üzerine aldı. Odoo'nun dinamik, esnek ve bütünleşik yapısı sayesinde İTÜNOVA'da iş verimliliği ve kurumsal içi iletişim eskiye göre gözle görülür bir şekilde artış gösterdi. Odoo olarak Türkiye'deki Ar&Ge projelerinin gelişimindeki ve başarıya ulaşmasındaki katkımızdan dolayı oldukça gururluyuz. Projet Yazılım ve Danışmanlık A.Ş.
En fazla 4 ürünü karşılaştırabilirsiniz.